Türk Pedodonti Derneği’nin Değerli Üyeleri,

Derneğimizin 23. Olağan Genel Kurulu 05.04.2024 tarihinde saat 10.00’da İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde yapılmıştır. 2022 – 2024 dönemine ilişkin Yönetim Kurulu faaliyet raporu ile mali raporunun okunması ve müzakere edilmesinin ardından, oy birliği ile ibra edilmiştir. 2024 – 2026 döneminde görev yapacak olan Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu’na aşağıda belirtilen üyeler seçilmiş ve görev dağılımı yapılmıştır.

Bilgilerinize sunarız.

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu Adına
‍Saygılarımla,

Prof. Dr. Figen SEYMEN
Türk Pedodonti Derneği Başkanı


YÖNETİM KURULU
Prof. Dr. Figen SEYMEN, Başkan
‍Prof. Dr. Senem SELVİ KUVVETLİ, Gelecek Dönem Başkanı
‍Prof. Dr. Eda HAZNEDAROĞLU, Genel Sekreter
‍Prof. Dr. Elif Bahar TUNA İNCE, Sayman
‍Prof. Dr. Tamer TÜZÜNER, Üye
‍Prof. Dr. Ayşe Işıl ORHAN, Üye
‍Doç. Dr. Berna KUTER, Üye
DENETLEME KURULU
Prof. Dr. Oya AKTÖREN
‍Prof. Dr. Elif SEPET
‍Prof. Dr. Mehmet Sertaç PEKER

Sayın Türk Pedodonti Derneği Üyeleri,

04 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar gereği, Türk Pedodonti Derneği’nin 23. Olağan Genel Kurulu aşağıdaki gündem ile 22.03.2024 tarihinde saat 10:00’da İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde yapılacaktır.
Çoğunluğun sağlanamaması halinde, 05.04.2024 tarihinde, saat 10:00 da yapılmasına karar verilmiştir.

 

Bilgilerinize Sunulur.
Saygılarımızla,
Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu

 

GÜNDEM

 1. Açılış
 2. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
 3. Başkanlık Divanı Seçimi
 4. Başkanın Konuşması
 5. Yönetim Kurulunun Faaliyet ve Mali Raporu
 6. Denetleme Kurulunun Raporu
 7. Yönetim Kurulunun İbrası
 8. Dilek ve Öneriler
 9. Yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulunun Seçimi
 10. Kapanış

 

ÖNEMLİ NOT: Duyuruda mevzuat gereği nisaplı ve nisapsız olarak iki tarih verilmektedir. Genel Kurul 05 Nisan 2024 cuma saat 10:00’da İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilecektir.

Katılım sağlayabilecek olan üyelerimizin en geç 22 Mart 2024 tarihine kadar iletisim@turkpedo.org adresine e-posta göndererek bilgi vermelerini önemle rica ederiz. Tüm üyelerimizin katılımını diler, ilgi ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

TPD YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI DAİRE BAŞKANLIĞI’NI ZİYARETİ

23.01.2024 tarihinde Türk Pedodonti Derneği Başkanı Prof. Dr. Figen SEYMEN ile yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Aylin AKBAY OBA ve Doç. Dr. Salih DOĞAN T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Daire Başkanı Doç. Dr. Emre KORKUT’u ziyaret etti.

 

Yapılan görüşmede, Aile Diş Hekimliği Pilot Uygulaması ile ilgili gelişmeler, planlamalar ve diş hekimliği meslek sorunları ile çözüm önerileri hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Sayfayı ziyaret etmek için burayı tıklayınız.

Türk Pedodonti Derneği Öğretim Üyeleri Toplantısı 9-11 Şubat 2024 tarihlerinde Radisson Blue Otel, Kayseri’de gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi ve kayıt için aşağıdaki web sitesi linkinden yararlanabilirsiniz.

https://tpdtoplanti.weebly.com

 

Saygılarımızla,
Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu

KAMUOYU AÇIKLAMASI

 • Yakın zamanda sedasyon/genel anestezi altında yapılan diş tedavisi sonrasında bir çocuk hastanın hayatını kaybetmesinin derin acısını paylaşıyor, acılı ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Durumun resmi soruşturma kapsamında olması nedeniyle, taraflar hakkında bir yorumda bulunmadan hazırlanan bu yazı sedasyon ve genel anestezinin çocuk diş hekimliğindeki yeri ile ilgili bir bilgilendirmedir.
 • Genel anestezi altında diş tedavilerinin, zihinsel ve/veya bedensel engelli bireylerde, doğumsal ve/veya kazanılmış kronik sistemik hastalıklar nedeniyle özel gereksinimi olan bireylerde, bazı küçük yaş grubu çocuk hastalarda ise korku/ kaygı nedeni ile ve tüm davranış yönetimi tekniklerine rağmen tedavinin yapılmasının olanaksız olduğu ve çoklu işlemlerin bulunduğu durumlarda uygulanması önerilmektedir.
 • Çocuk hastada genel anestezi altında diş tedavisi için doğru vaka seçimi, çocuk hastanın ve ailesinin bir çocuk diş hekimi (pedodontist) tarafından bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi, işlem öncesinde bir anestezi uzmanı tarafından gerekli tıbbi değerlendirme ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.
 • Sedasyon ve genel anestezi ile diş tedavilerinin etkili ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için, ‘hastaya ve hasta yakınlarına’ konu ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra, ‘yapılacak tedavilerin’ tam teşekküllü ameliyathane koşullarında anestezi uzmanı ile teknisyen ve yardımcı personelden oluşan deneyimli bir ekip tarafından yürütülmesi gerekmektedir.
 • Ağız ve diş sağlığının korunması, tedavilerin erken dönemde ve problemler büyümeden yapılabilmesi ve düzenli kontroller için, çocuk ve genç hastalarımızı aileleri ile birlikte doğru ve gerekli bilgilendirmeleri alabilecekleri çocuk diş hekimlerine (pedodontistlere) başvurmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla…

TÜRK PEDODONTİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

Prof. Dr. Senem Selvi Kuvvetli’nin 29. IAPD Kongresi Ödülü

Türk Pedodonti Derneği Genel Sekreteri, Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Senem Selvi Kuvvetli, TPD üyesi Dr. Sezen İrem Birinci ile yapmış oldukları çalışmaları ile 29. IAPD Kongresi’nde the NuSmile Restorative Dentistry Research Award ödülünü almaya hak kazandı. Ödülü IAPD Başkanı Prof.Dr. Figen Seymen takdim ederken ülkemiz adına gururlu anlar yaşandı. Kendilerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu

Dr. Ayşe Çelik’in IAPD Fellowship Başarısı

Türk Pedodonti Derneği Üyesi, Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Doktora Programı Mezunu, Dr. Ayşe Çelik, International Association of Paediatric Dentistry Fellowship sınavını kazanan ilk ve tek Türk araştırmacı olarak, IAPD Fellows 2023 arasına girdi.

Kendisini bu üstün başarısından dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu

turkpedo

Türk Pedodonti Derneği’nin Değerli Üyeleri,

Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden, Türk Pedodonti Derneği Ankara Şubesi Üyesi Sn. Prof.Dr. Zafer Çehreli International Association of Dental Traumatology President Elect olarak seçilmiştir.

Hocamız’ı uluslararası alandaki bu gurur verici görevinden dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Trük Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu

Türk Pedodonti Derneği’nin Değerli Üyeleri,

Değerli Hocamız, mesleğimizin duayenlerinden, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı’nın kurucusu,

Sayın Prof.Dr. Bedii Küçüküçerler’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Ailesine, yakınlarına ve Pedodonti Camiası’na başsağlığı,

Değerli Hocamız’a Allah’tan rahmet dileriz.

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu

Hocamızın Cenazesi 04 Aralık 2022 pazar günü öğle namazını müteakip, Göztepe Çemenzar camiinden kaldırılacak, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecektir.

IAPD komitesi stratejik hedefleri görüşmek üzere Roma’da toplandı

International Association of Paediatric Dentistry (IAPD) Yürütme Komitesi üyeleri Başkan Jorge Luis Castillo (Peru), Genel Sekreter Ari Kupietzky (İsrail), Gelecek Dönem Başkanı Figen Seymen (Türkiye), Geçmiş Dönem Başkanı Marcelo Boenecker (Brezilya) ve Geçmiş Dönem Başkanlarından Anna María Vierrou 14 Şubat -16 Şubat 2022 tarihleri arasında IAPD’nin stratejik hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için gerekli faaliyetleri görüşmek üzere Roma’da toplandılar. Aynı zamanda 16 Şubat’da önceden organize edilen davet ile IAPD Yürütme Komitesi Vatikan’da Papa Francis tarafından kabul edildi.

 

Vatikan-Roma’da genel izleyicilerinde bulunduğu Paul VI salonunda yapılan törende Papa Francis tarafından izleyiciler İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Arapça, Portekizce, Almanca olarak içtenlikle selamlanmış ve öncesinde tüm salona IAPD heyetinin ziyaret için salonda bulunduğu duyurulmuştur. Papa konuşmasında özellikle çocukların eğitiminin önemine değinmiş olup “Umut yeni ufuklar açar ve hayal bile edilemeyecek şeyleri hayal etmemizi sağlar” sözleri ile tamamlamıştır.

 

Tören sonunda, Papa IAPD Heyetini kabul etmiş ve bu görüşme sırasında heyet dünyadaki tüm ülkelerde ve özellikle bu alanlarda daha az gelişmiş bölgelerde çocuk diş hekimlerinin bilgilerini standart hale getirmek ve tüm dünya çocuklarının ağız sağlığını iyileştirmek için en uygun eğitim ve sertifikasyon işlemlerine entegre etmek şeklindeki derneğin amaçlarını Papa’ya açıklamışlar.

Türk Pedodonti Derneği Başkanı ve IAPD Yönetim ve Yürütme Komitesi Üyesi Prof.Dr.Figen Seymen’in bu önemli ziyarette Türkiye’yi temsil etmiş olmasından dolayı onur duymaktayız.

Türk Pedodonti Derneği’nin Değerli Üyeleri,

25 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar gereği, Türk Pedodonti Derneği’nin 22. Olağan Genel Kurulu aşağıdaki gündem ile 23.03.2022 tarihinde saat 10.00’da İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde yapılacaktır. Çoğunluğun sağlanamaması halinde, 30.03.2022 tarihinde aynı yerde saat 10:00’da yapılmasına karar verilmiştir.

Bilgilerinize Sunulur.

GÜNDEM

1. Açılış
2. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
3. Başkanlık Divanı Seçimi
4. Başkanın Konuşması
5. Yönetim Kurulunun Faaliyet ve Mali Raporu
6. Denetleme Kurulunun Raporu
7. Yönetim Kurulunun İbrası
8. Dilek ve Öneriler
9. Yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulunun Seçimi
10. Kapanış

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu

Sayın Türk Pedodonti Derneği Üyeleri,

02 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar gereği, Türk Pedodonti Derneği’nin 21. Olağan Genel Kurulu aşağıdaki gündem ile 23.03.2021 tarihinde saat 10.00’da İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde yapılacaktır. Çoğunluğun sağlanamaması halinde, 30.03.2021 tarihinde aynı yerde saat 10.00 da yapılmasına karar verilmiştir.

 

Bilgilerinize Sunulur.

 

GÜNDEM

 • Açılış
 • Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
 • Başkanlık Divanı Seçimi
 • Başkanın Konuşması
 • Yönetim Kurulunun Faaliyet ve Mali Raporu
 • Denetleme Kurulunun Raporu
 • Yönetim Kurulunun İbrası
 • Dilek ve Öneriler
 • Yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulunun Seçimi
 • Kapanış

 

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu

 

Başkan
Prof.Dr.Figen Seymen

 

ÖNEMLİ NOT: Duyuruda mevzuat gereği nisaplı ve nisapsız olarak iki tarih verilmektedir. Genel Kurul 30 Mart 2021 tarihinde saat 10:00’da İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilecektir.
İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama gereğince, genel kurulun yapılacağı kurumda uygun koşulların sağlanabilmesi ve ilgili ilçe kaymakamlığına bildirilmesi için katılımcı sayısının bilinmesi gerekmektedir.
Bu nedenle katılım sağlayabilecek olan üyelerimizin en geç 22 Mart tarihine kadar iletisim@turkpedo.org adresine e-posta göndererek bilgi vermelerini önemle rica ederiz. Tüm üyelerimizin katılımını diler, ilgi ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen depremde genç meslektaşlarımız Buse Demir, Zarife Doğan, dişhekimi asistanları Aslı Taner ve Yeşim Emir’in vefatlarından dolayı büyük üzüntü duymaktayız. Acımız çok büyük. Tüm meslektaşlarımızın, ailelerinin ve sevenlerinin başı sağalsın..
Depremde yakınlarını, sevdiklerini kaybeden ailelerin acılarını paylaşıyor ve sabırlar diliyoruz.

Ne kadar acıdır iki cümle ile yaşanan yılların, verilen emeklerin, zorluklar içinde geçen günlerin, sevinçlerin, üzüntülerin, paylaşılmışlıkların ifade edilmesi…

Başın sağ olsun diyoruz anlamını biliyormuyuz. Ölen ölmüş senin başın sağ olsun der gibi. Ne acı, ne kaba, ne saygısızca….
Aslında söylenmesi gereken basın sağalsın olmalı. Türk dilindeki sağ sözü, “yaşayan” anlamının dışında “iyi” anlamına da gelir. Yani sağalmak da “iyileşmek” demektir. Ölüsü olana dilenen dilek ise, baş sağaltısıdır. Baş sağlığı, “yara iyiliği” demektir. Yaranın iyisi olmaz.
Bu acının da iyileşmesi, yaraların sarılması, unutulması mümkün değil. Gencecik meslektaşlarımız görevlerini yaparken canlarından oldular. Sadece onlar mı, 109 kişi (şu ana kadar bildiğimiz) canından oldu, kaç yuva söndü, kaç aile yıkıldı. Kaçıncı acı bu…
Son olsun demekle olmuyor…giden gidiyor, kalan yaşama tutunmaya çalışıyor ama kaçı tutunabiliyor. Zaman unutturuyor bize yaşananları bir sonraki felakete kadar.
Biz sizi hep hatırlayacağız Sevgili Buse Demir, Zarife Doğan, Aslı Taner, Yeşim Emir.

Türk Pedodonti Derneği adına Başkan Prof.Dr. Figen Seymen

Jens Ove Andreasen’in kısa bir hastalık sonrası vefatını üzülerek duyuruyoruz…

Değerli üyelerimiz,

 

“Modern Dental Travmatolojinin Babası” olarak tüm dünyada tanınan ve saygıyla anılan Profesör Jens Ove Andreasen’in vefatını üzülerek bildiriyoruz. Prof. Andreasen (1935-2020) dünya genelinde tüm diş hekimlerine sağlamış olduğu bilgi, deneyim ve eğitimle, her zaman mesleğimizin en saygın isimleri arasında anılacaktır. Dental Travmatoloji üzerine yapmış olduğu araştırmalar, yayınlar, yazmış olduğu kitaplar ve tüm dünyada vermiş olduğu sayısız konferanslar ile konusunda yeri sarsılmaz, haklı bir isim sahibi olmuş ve birçok konuda referans gösterilmiştir.

 

1959 yılında diş hekimi, 1969 yılında Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanı olan Prof.Andreasen, Kopenhag, Danimarka’da yaklaşık 40.000 dental travma hastasına ait standart kayıtları tutma sorumlululuğunu yürütmüştür. Bu çok geniş veri tabanı, onun pek çok yayını ve kitabının temelini oluşturmuş ve tüm dünyadaki diş hekimlerinin travmatik dental yaralanmalar konusundaki bilgilerine önemli katkı sağlamıştır. International Association of Dental Traumatology’nin kurucularından ve 12 yıl başkanlığını yürütmüş olan Andreasen, dental travmanın tüm dünyada doğru şekilde yönetilmesine önemli katkılarda bulunmuş ve ayrı bir disiplin olarak tanınmasını sağlamıştır.

 

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu olarak, bu değerli Hocamız’ı saygıyla anıyor, ailesine ve tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz…

Türk Pedodonti Derneğinin Değerli Üyeleri,

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin değerli öğretim üyelerinden, Sayın Prof. Dr. Cemal ERONAT emekli olmuştur. Sayın Hocamızın Türk Pedodonti Camiasına yapmış olduğu değerli bilimsel katkılarından dolayı teşekkür eder, emekliliğinin hayırlı olmasını ve sağlıkla geçmesini dileriz.

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu

Olağan Genel Kurul Erteleme Duyurusu

 

Türk Pedodonti Derneği’nin Değerli Üyeleri,
İçişleri Bakanlığı’ndan derneğimize gönderilen, “Corona virüs ile mücadelede alınan tedbirler kapsamında, dernek genel kurul ve diğer toplantılarının ertelenme kararı ile birlikte, yine derneklerce verilmesi gereken zorunlu beyanname ve bildirimlerin süreleri de 01 Ağustos 2020 tarihine kadar geçici olarak ertelenemiştir.” talimatı doğrultusunda, 27 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan TPD Olağan Genel Kurulu ertelenmiştir. Genel Kurul için belirlenecek olan yeni tarih siz değerli üyelerimize 01 Ağustos 2020 tarihinden sonra duyurulacaktır.
Bilgilerinize sunarız

Türk Pedodonti Derneği üyesi olan başarılı doktora öğrencilerine kongre katılım desteği sağlamak amacı ile gerçekleştirilecek bu etkinliğe sizlerinde desteklerini bekliyoruz. Banka hesap bilgierimizi aşağıda bulabilirsiniz.
TC İş Bankası Çapa İstanbul Üniversitesi Şubesi
Türk Pedodonti Derneği
Hesap no: 1200-3142703 (TL)
Müşteri numarası: 725 45037
IBAN: TR56 0006 4000 0011 2003 1427 03
3-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında Cancun, Meksika’da düzenlenen 27. International Association of Paediatric Dentistry Kongresi sırasında yapılan Genel Kurul sonucu Prof.Dr.Figen SEYMEN International Association of Paediatric Dentistry (Uluslararası Çocuk Diş Hekimliği Birliği) Board of Directors (Yönetim Kurulu) üyeliğine seçilmiştir.

Türk Pedodonti Derneğimizin Başkanı sayın hocamız Prof. Dr. Figen SEYMEN “IAPD board” üyeliğine seçilmiştir. Kendisini tebrik eder yeni görevinde başarılar dileriz.

“IAPD Regional Meeting ve 25. Turk Pedodonti Derneği ortak kongresine ait bilgi ve görseller IAPD Web sitesinde yayınlanmıştır. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.”

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu üyesi, Ankara Şubesi Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı sayın Hocamız Prof. Dr. Atilla Ataç, Türk Diş Hekimleri Birliği Başkan’lığına seçilmiştir.

 

Türk Pedodonti Derneği Yönetim Kurulu üyesi, İzmir Şubesi Başkanı ve Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Başkanı sayın Hocamız Prof.Dr. Ali Rıza Alpöz, Merkez Denetleme Kurulu Üyeliği’ne seçilmiştir.

 

Pedodonti Ailesi ve Türk Diş Hekimliği adına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.